سوالات متداول مصاحبه استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی + نمونه سوالات مصاحبه نهاد کتابخانه ها

 

در ذیل برخی از مهم ترین سوالات متداول جهت شرکت در مصاحبه استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی را می توانید مشاهده کنید.

قبل از هر چیز قابل ذکر می باشد با توجه به اطلاعیه مذکور در مصاحبه استخدامی امسال نهاد کتابخانه های عمومی تنها گزینش اعتقادی اخلاقی صورت می گیرد و مصاحبه تخصصی نخواهیم داشت.
لذا برای دانلود جزوات و نمونه سولات مصاحبه عقیدتی نهاد کتابخانه های عمومی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.


به گزارش لیزنا، پس از اعلام نتایج آزمون استخدامی ۹۴، این نهاد با سؤالاتی از سوی شرکت کنندگان آزمون در قالب تماس‌های تلفنی و ایمیل مواجه بوده است. روابط عمومی نهاد کتابخانه‌ها به منظور شفاف سازی بخشی از ابهامات و پاسخگویی به سؤالات پذیرفته شدگان، گفتگویی مفصلی با امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه ها، انجام داده است که در ادامه آمده است:
 

 چراکه امسال خلاف سال‌های گذشته تنها فارغ التحصیلان رشته کتابداری مجوز شرکت در آزمون را داشتند؟
امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور: بر اساس نقشه نیازی که در مقیاس شهرستان ـ کتابخانه داشتیم، مقرر شد این نیاز به صورت قانونی با برگزاری آزمون رفع شود؛ لذا طبق پیشنهاد نهاد و مصوبه هیأت امنا، رفع نیاز پست کتابدار در اولویت قرار گرفت. از آنجاییکه نهاد کتابخانه‌ها یکی از مراکز اصلی جذب فارغ التحصیلان رشته کتابداری است و از برگزاری آخرین آزمون استخدامی آن نیز چند سالی می‌گذرد، بنا شد تمامی ظرفیت به فارغ التحصیلان رشته کتابداری، در مقاطع مختلف اختصاص داده شود.


آزمون استخدامی ۹۴ نهاد کتابخانه‌ها، ۳۰۱۳ شرکت کننده داشت که تنها ۳۶۸ نفر از آنان جذب بازار کار خواهند شد، در مرحله اولیه این آزمون چند نفر پذیرفته شدند؟
بله، آزمون ۳۰۱۳ شرکت کننده داشت و قرار بود ۳۶۸ نفر جذب داشته باشیم؛ اما در بعضی از شهرستان‌ها داوطلب نداشتیم؛ برای همین ظرفیت آن شهرستان خالی مانده است؛ در بعضی شهرستان‌ها نیز کمتر از ظرفیت داوطلب داشتیم. مجموعاً در حال حاضر، یک و نیم برابر ظرفیت، یعنی ۵۷۷ نفر را در سه نوع سهمیه دعوت به گزینش کرده‌ایم. طبق مفاد قانونی که در اطلاعیه آزمون درج شده بود، این تعداد شامل سهمیه آزاد، سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران، سهمیه فرزندان جانبازان و رزمندگان داوطلب حاضر در زمان دفاع مقدس می‌شود. پس از پایان مهلت اعتراض و بررسی آنها، که توسط سازمان سنجش انجام می‌شود، فهرست پذیرفته شدگان آزمون، نهایی شده و این فهرست به همراه اطلاعات داوطلبان پس از تجمیع، دریافت و بررسی صحت مدارک ارسال شده، به هسته گزینش ارسال می‌شود. 


راهیابی یک و نیم برابر ظرفیت مورد نیاز به مرحله گزینش بر چه اساسی صورت گرفت؟
بر اساس ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۱۰ دستورالعمل اجرائی شماره ۸۴۵۹۷/۲۰۰ مورخ ۸/۹/۱۳۸۸، درباره نحوه برگزاری آزمون‌های عمومی و تخصصی دستگاه‌های اجرائی، یک و نیم برابر ظرفیت مقرر شده در آزمون، برای انجام مراحل گزینش دعوت می‌شوند.


خلاف سال‌های گذشته که پذیرفته شدگان آزمون استخدامی به مصاحبه دعوت می‌شدند، امسال از واژه "گزینش" استفاده شده است. آیا تفاوت فقط در استفاده از واژه هاست، یا اینکه مرحله دوم آزمون تفاوت معناداری با سال‌های گذشته دارد؟
بله، در این آزمون مصاحبه کاملا حذف شده‌است؛ اما گزینش تعریف مشخصی در کشور دارد که طی آن اعتبار علمی افراد سنجیده نمی‌شود؛ گزینش به معنی بررسی صلاحیت‌های اعتقادی، اخلاقی و اداری افراد است که مکانیزم مشخص و تعریف شده‌ای دارد. همچنین قبل از مرحله گزینش صحت و سقم اطلاعات دریافت شده از شرکت کنندگان سنجیده می‌شود؛ ممکن است برخی از داوطلبان، اطلاعات خود را اعم از معدل، سن، وضعیت بومی بودن، مدرک تحصیلی و... سهواً یا عمداً اشتباه وارد کرده باشند؛ با توجه به اینکه در جریان تکمیل اطلاعات ۲ بار فرصت ویرایش داده شد، چنانچه در روند آزمون و گزینش و حتی پس از آن، هر کجا مدرکی خلاف ادعای داوطلب ارائه شود، پرونده وی مختومه اعلام می‌شود؛ و این فرد طبق مفاد اطلاعیه آزمون، به مدت ۵ سال از شرکت در آزمون‌های استخدامی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور محروم می‌شود. 


در این آزمون، جذب نیروی کار چند درصد به نمره کتبی و چند درصد به نتیجه گزینش وابسته است؟
گزینش در نتیجه کتبی آزمون هیچ تأثیری ندارد؛ نمره ثبت شده در کارنامه، نمره علمی داوطلب است که از سوی سازمان سنجش اعلام شده. طبق اطلاعیه آزمون، برای کتابداران انجمنی، روستایی و قراردادی به شرط آنکه سابقه آنان به تأیید معاونت اداری ـ مالی نهاد رسیده باشد، برای هر سال سنوات ۰۲%  ضریب اعلام شده است؛ یعنی اگر کسی ده سال سابقه مورد تأیید داشته باشد، نمره پایه وی در ۲/۱ ضرب شده و به عنوان نمره نهایی منظور می‌شود. این امتیازی بود که ما برای همکاران انجمنی، روستایی و قراردادی‌مان قائل شدیم. اما این ضرایب صرفأ بر اساس ادعای افراد اعمال نشد. سنوات همکاران به تأیید معاونت اداری ـ مالی رسید و سپس تا ۹ رقم بعد از اعشار اعمال شد تا در مورد داوطلبانی که در شرایطی نزدیک به تساوی هستند، حقی ضایع نشود. 


در جذب پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون، معیار "بومی بودن" به چه میزان اهمیت دارد؟
پس از در نظر گرفتن نمره علمی داوطلبان، معیار بومی بودن اولویت بعدی نهاد است؛ برای آقایان در سطح استان و برای خانم‌ها در سطح شهرستان؛ چنانچه این امر رعایت نشده باشد، تخلف است و پرونده فرد داوطلب کنار گذاشته می‌شود. 


اینکه آقایان در سطح استان و خانم‌ها در سطح شهرستان بومی محسوب می‌شوند، تا حدودی اولویت جذب را به آقایان نمی‌دهد؟
خیر، در حال حاضر نزدیک به ۷۵ درصد شرکت کنندگان خانم هستند؛ در نظر گرفتن این شرط برای بومی بودن خانم‌ها، ناظر بر شرایط کاری بعد از استخدام است، که البته شرایط معقولی هم هست. وقتی شما شرایط بومی استانی را می‌پذیرید، حاضر هستید که در سطح یک استان به هر نقطه‌ای جابجا شوید. لهذا بنا به تشخیص مرجع تخصصی در نهاد، این نوع جابجایی نه به نفع امنیت شغلی همکاران خانم است و نه به نفع رعایت نظم نظام اداری است.


آیا در این آزمون رتبه‌های مشابه هم داشتیم؟ جذب آنان به چه صورت خواهد بود؟
بله. امسال ما برای اولین بار در طول تاریخ آزمون‌های نهاد قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در مورد تخصیص ۲۵ درصد ظرفیت آزمون‌های استخدامی به جانبازان و آزادگان، فرزندان و همسران شهداء، فرزندان و همسران جانبازان ۲۵ درصد به بالا، فرزندان و همسران آزادگانی که سابقه اسارت یک ساله و یا بیشتر دارند و همچنین رزمندگانی با سابقه حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، اعمال کردیم. هر سازمانی که آزمون استخدامی برگزار می‌کند، موظف است حداقل ۲۵ درصد از ظرفیت خود را به خانواده معزز شهدا و رزمندگانی که سابقه حضور داوطلبانه در جبهه داشته‌اند، تخصیص دهد. در این فرآیند به این صورت اقدام می‌شود که اسامی اعلام شده، سپس مشخص می‌شود که افراد در کدام شهرها به کار گرفته شوند. در آزمون ما هم این اتفاق افتاد و بنیاد شهید اسامی را اعلام کرد؛ تمامی افراد اعلام شده هم فارغ‌التحصیل رشته کتابداری بوده‌اند. بنابراین ما بر طبق فهرستی که از سوی بنیاد شهید ارائه شد، موظف به جذب تعدادی از شرکت کنندگان بودیم.

گاهی نمرات کتبی داوطلبین کاملا مانند هم است؛ لذا چون در شرایط یکسانی هستند، نمره کل و رتبه مشابهی خواهند داشت. دلیل وجود رتبه‌های مشابه اینست که در این آزمون سه نوع سهمیه داشته‌ایم؛ سهمیه داوطلبان آزاد، سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران و سهمیه رزمندگان. بنابراین امکان دارد ما از هر سه سهمیه در یک شهرستان داوطلب داشته باشیم؛ و چون داوطلبان در سهمیه خود به رقابت پرداخته‌اند، شاهد کسب رتبه‌های مشابه هستیم؛ اما باید توجه کرد که این رتبه‌های مشابه در سهمیه‌های مختلف است. طبیعتأ تمامی این افراد دعوت به گزینش می‌شوند؛ چنانچه شهرستانی بیش از یک نفر ظرفیت داشته باشد و بنیاد شهید در آنجا چند نفر را، طبق قانون بیست و پنج درصد، معرفی کند، آنها پذیرفته خواهند شد. برای همین در بعضی مناطق از پذیرفته شدگان سهمیه آزاد کسی به گزینش دعوت نشد.

یعنی در حالی که این دسته از افراد می‌توانستند بدون آزمون جذب بازار کار شوند، به تصمیم نهاد در آزمون شرکت کردند و در بین گروه خود به رقابت پرداختند.
بله. در واقع آزمون ما کم تعداد بود. ظرفیت ۳۶۸ نفر بود. در استانی ۳ نفر و در استانی شاید نزدیک به ۵۰ کتابدار نیاز داشتیم. اما اگر متوسط ظرفیت درخواستی ما را طبق نقشه نیاز ببینید، در بسیاری از شهرها بین ۱ تا ۲ نفر نیاز داشتیم؛ و خًب طبیعی است که وقتی نیاز یک نفر است و آن سهمیه ۲۵ درصدی باید اعمال شود، این اتفاق می‌افتد. در حال حاضر ما در ۱۵ شهرستان از سهمیه آزاد دعوت به گزینش نداشته‌ایم؛ طبق اعلام بنیاد شهید از سهمیه خانواده‌های شهدا دعوت به گزینش شده است.

نکته دیگری که لازم است یادآور شوم، اینست که طبق آنچه پیش از این تصریح شد، داوطلبان می‌بایست ۵۰ درصد نمره را کسب کنند. با اینحال نتایج حاکی از آنست که در بعضی شهرستان‌ها نمره شرکت کنندگان به حد‌‌نصاب نرسیده است. در این شرایط در جلسه شورای معاونین نهاد، مقرر شد برای اجتناب از برگزاری مجدد آزمون، افراد مورد نیاز به ترتیب اولویت امتیاز خود دعوت به گزینش شوند. بنابراین احتمال دارد در یک شهرستانی هیچ یک از اسامی اعلام شده موفق به کسب ۵۰ درصد از نمرات نشده باشند؛ اما چون رتبه‌های برتر بوده‌اند، به گزینش دعوت شده‌اند.


در مرحله بعدی برای داوطلبان چه اقدامی صورت می‌گیرد؟
در روز سوم آذرماه، مهلت اعتراض به پایان رسید. ان شاءالله ظرف دو هفته شکایات بررسی شده و پس از آن از داوطلبانی که به گزینش دعوت شده‌اند، درخواست می‌شود مدارک خود را شامل: اصل شناسنامه، کارت ملی، مدرک تحصیلی، مدارک مربوط به سهمیه شاهد، ایثارگران و رزمندگان و مدارک مربوط به بومی بودن را جهت تأیید اولیه به نهاد ارسال کنند.

آمادگی برای مصاحبه استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی
داوطلبان گرامی برای دانلود جزوات و نمونه سولات مصاحبه عقیدتی نهاد کتابخانه های عمومی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.1396/04/23
1396/07/12 19:08
dtyidtyi
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.