درباره خودتان بگویید؟ مهم ترین سوال یک مصاحبه شغلی

 
شاید مهم ترین سوالی که پاسخ صحیح به آن، برای تایید صلاحیت شما در یک مصاحبه شغلی بسیار حائز اهمیت می باشد، پاسخ درست و منطقی به سوال "از خودت بگو؟" باشد. در این بخش به صورت جامع به نحوه پاسخ دهی به این سوال پرداخته ایم.

از خودت بگو؟
معمولا این سوال در بین اولین سوالات مصاحبه گران قرار می گیرد، هدف از این سوال این نیست که بخواهید دوستان خوبی برای هم شوید، بلکه برای مشخص کردن تناسب شما برای این شغل می باشد.
این سوال ممکن است به این صورت نیز مطرح گردد: "چه چیزی من باید در مورد شما بدانم؟" و یا "دوست دارید من چه جیزی در مورد شما بدانم؟"
همانند سوال "چرا من باید شما را استخدام کنم؟" این یک فرصت برای نشان داند خودتان است، خودتان را همانند یک راه حل (کارجویی واقعی) در مقابل مشکل آنها (شغل مربوطه) جلوه دهید. سعی کنید روی تجارب و دستاوردهای از خود تاکید کنید که که شما را به عنوان یک کارجوی ایده آل نشان دهد.

سوال واقعی را پاسخ دهید
شما احتمالا در ابتدا تعجب زده خواهید شد، آنها واقعا چه چیزی در باره من می خواهند بدانند.

افکار عالی
از آنجا که این سوال معمولا در بین اولین سوالات مصاحبه گران قرار دارد، آنها علاقمند هستیند که به صورت خلاصه بدانند که شما چه کسی هستید و در مورد این شغل چه انجام داده اید.
آنها می خواهند بدانند آیا شما برای این شغل مناسب هستید.
خب، شما باید خوب بودن خودتان با به آنها نشان دهید، با استفاده از پاسخ دو مرحله ای که در یر خواهیم گفت، توجه داشته باشید که برای پاسخ به این سوال بهتر است بیش از 60 ثانیه زمان صرف نکنید.

شاید، سوال برای شفاف سازی
برای اطمینان از این که شما همان چیزی که آنها می خواهند را می گویید، شما ممکن است دوست داشته باشید که پاسخ تان را با این سوال از خودتان شروع کنید، شبیه این:
ممکن است یک مثال از نوع اطلاعاتی که دوست دارید بدانید را ذکر کنید؟
با این شروع، شما می توانید پاسخ خود را بهتر هدایت کنید و مکالمه بهتری داشته باشید.

چه چیزی را شما به آنها نگفتید
من این سوال را تار انکبوت می نامم، زیرا اگر شما بدون توجه به اهداف شغل و موضوع برای مصاحبه گر از خودتان بگویید، شما این احساس را به آنها منتقل کرده اید که:
* شما صلاحیت بالای دارید
* شما بدون صلاحیت هستید
* بلاتکلیف
* عدم آمادگی برای مصاحبه (بی علاقه)
* یک ریسک برای شرکت

بسیاری از افراد اطلاعاتی غیرمفیدی از قبیل محل زندگی، محل تولد، خانواده، و... می دهند، بدون توجه به این که این یک مصاحبه شغلی است.
تنها هدف از این مصاحبه این است که آیا شما برای این کارفرما و این شغل مناسب هستید یا خیر.
بنابراین هدف شما باید دوری کردن از ارائه اطلاعات شخصی تان باشد، یک کارفرما به این دلیل که شما یک فرد جذاب هستید و یا یک همسر شگفت انگیز هستید شما را استخدام نخواهد کرد.

چگونه خودتان را برای پاسخگویی به این سوال مصاحبه شغلی آماده کنید.
قبل از شرکت در مصاحبه شما باید صلاحیت خود را بر اساس آنچه که شرکت مذکور برای این شغل نیاز دارند مورد سنجش قرار دهید.

برای دانستن این مسئله شما باید:
1- بررسی دقیق در مورد ویژگی های شغل مربوطه
2- تحقیق در مورد شرکت
3- بررسی و شناسایی نقاط قوت، تخصص ها و ویژگی های منحصر به فرد خود
4- تمرین، تمرین و تمرین، تا حدی که صدای شما به صورت طبیعی و با اعتماد به نفس باشد.

سپس شما آماده هستید تا خودتان را در لیاس یک کارفرما تصور کنید، و روی مسائلی که شما را در برای شرکت و برای شغل برجسته می سازد تاکید کنید.

پاسخ به سوال "درباره خودتان بگویید؟" در دو بخش 
این سوال دعوت از شما برای گفتن داستان های زندگی و یا گفتن رازهای درباره کارفرماهای فعلی و قبلی شما نیست، خودتان را در لباس یک کارفرما تصور کنید و تاکید کنید روی آنچه که صلاحیت شما را برای شرکت و برای این شغل برجسته می سازد.

برای پاسخ به این سوال، جواب خود را به دو بخش تقسیم کنید:
1- چرا شما صلاحیت این شغل را دارید.
شما چه چیزی برای انجام دادن دارید تا صلاحیت این فرصت شغلی به شما برسد. آنچه که در روزمه شما ذکر شده است را مجدد روخوانی نکنید، اما به این تصور نیز نباشید که مصاحبه گری که با چندین کارجو مصاحبه کرده است رزومه شما به به خاطر دارد.
به برخی از مهارت های برجسته خود که بیشتر با شغل درخواستی شما مرتبط می باشد اشاره کنید، آنها مهارت های هستند که مشخص خواهد ساخت شما یک گزینه خیلی خوب برای این شغل خواهید بود.

2- چرا برای این شغل درخواست فرستاده اید؟
روی پیشرفت های حرفه تان تمرکز کنید، از مسائلی که مرتبط با حرفه و شغل مشا نیست دوری کنید، از فرصت برای حرکت رو به جلو از حرفه تان استفاده کنید بدون این که از کهنه بودن خود در حرفه تان حرفی به میان آورید.
از گفتن مسائل صرفا شخصی خوداری کنید، مسائلی مثل:
این که شما می خواهید در این سازمان کار کنید زیرا نزدیک به خانه شما می باشد و می توانید قبل از کار، فرزندان خود را به مدرسه برسانید.
شما از رفت و آمدهای طولانی خسته شده اید و از زندگی لذت نمی برید.
رئیس شما آدم نادانی است و شما به دنبال شغل بهتری هستید.
شما باید خیلی با دقت برخورد کنید از گفتن حرف های که به بدگویی از کارفرما فعلی و یا قبلی شما تفسیر گردد، خودداری کنید.

مثال از پاسخ به این سوال
شخصی که در جستجوی یک موقعیت مدیریتی برای در یک شعبه محلی شرکت حمل و نقل باشد ممکن است این گونه به این سوال پاسخ دهد:
(چرا شما خودتان را برای این شعل مناسب می دانید؟) من متولد و برزگ شده کشور آمریکا هستم، در 9 سال اخیر با شرکت حمل و نقل DownTe همکاری داشته ام، در طول این 9 سال از حامل بسته بندی ها به پیک و سپس توزیع کننده و در انتها مدیریت بخش پیشرفت داشته ام، در موقعیت فعلی ام این فرصت برای من پیش آمد تا دوره های مختلف مدیریتی را آموزش ببینم، نظارت و رهبری در همه موقعیت های داخلی و مشارکت کردن در پروژه های ویژه شرکت در کنار مدیر بخش و مدیر ارشد از دیگر فعالیت های من در این شرکت بوده است.
من از این که مدیر باشم و به تیم خود انگیزه و قدرت بدهم لذت می برم.

(چرا شما درخواست همکاری با ما دارید؟) در سال گذشته من به عنوان مدیر نمونه در بخش تولید برگزیده شدم. من معتقد هستم که این تجربه و این آموزش های که من داشته ام، این فرصت را برای من فراهم کرده است تا یک گام بزرگ تر بردارم و به دنبال یک موقعیت مدیریتی با یک مدیر بزرگ تر باشم.

بله، این شخص پاسخ خود را به صورت کاملا هوشمندانه ارائه کرد.
در پاسخ این شخص، اشاره به نکات ذیل از هوشمندی های این شخص می باشد:
تاکید واضع روی صلاحیت های خود در این حرفه، اظهار همکاری طولانی مدت خود با کارفرما و شناخت کامل مدیریت در این صنعت.
این شخص از ذکر نکات بیهوده و ارائه اطلاعات شخصی خودداری کرد، اما در عوض یک تصویر کامل از صلاحیت خودش در این حرفه ترسیم کرد.
او همیشه نگا رو به جلو و پیشرفت داشت، جستجوی یک موقعیت مدیریتی با یک کارفرما جدید.

نکته آخر
با برنامه ریزی و تمرین دقیق، شما می توانید هدف کارفرمای خود را شناسایی کرده و نظر وی را برای تصاحب شعل جدید جلب کنید. پس تمرین کنید تا ازرش های خودتان را نشان دهید و برای تصاحب یک شغل بهتر و شغل جدید خودتان را یک گام نزدیک تر کنید.


1395/11/18
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.